Blog

ameliyatsiz obezite tedavisi yontemi mide botoksu

MİDE BOTOKSU NEDİR?

Mide botoksu enjeksiyonları, endoskopik yöntem kullanılarak midenin belirli noktalarındaki kaslara botulinum toksininin (botoks) enjekte edilmesi işlemidir. Mide botoksu enjeksiyonları cerrahi bir işlem değildir; hastanın vücuduna herhangi bir kesi yapılmaz. Yaklaşık 20 dakika kadar süren kısa bir iyileşme sürecinin ardından hastalar aynı gün normal hayatlarına dönebilmektedirler. Mide botoksu enjeksiyonları ağrılı bir işlem değildir. Tıp alanında sıklıkla kullanılan mide botoksu enjeksiyonları, uzman doktorlar tarafından uygulandığı takdirde yan etkileri minimum düzeydedir. Mide botoksu enjeksiyonları kilo sorunu yaşayan ve zayıflamak isteyen hastalarda uygulanabilmektedir.

MİDE BOTOKSU NASIL YAPILIR?

Hastaların bazıları  zayıflamak için mideye yapılan cerrahi işlemlere uygun olmayabilir. Bazı hastaların ameliyatla ilgili kaygıları ve tereddütleri vardır.Aynı zamanda obezite ameliyatlarının birçok yan etkisi ve riski mevcuttur. Ameliyata gerek kalmadan mide botoksu ile hedeflenen kilolardan kurtulmak mümkündür. Son yıllarda popülaritesi artan bu tedavi yöntemi endoskopi tekniği ile yapılmaktadır. Mide botoksu işlemi yaklaşık 20 dakika sürer. Hasta uygulamadan 1-2 saat sonra yürüyerek hastaneden çıkabilir.

Mide botoksu işlemi sırasında midenin bazı bölgelerine kamera ucu yardımıyla botulinum toksini enjekte ediliyor. Botoks enjeksiyonu sırasında midenin tüm bölgeleri kamera yardımıyla görüntülenerek sağlıklı bir şekilde işlem tamamlanır.  Son yıllarda popülaritesi artan mide botoksu, obezite tedavisinde kullanılan güvenilir ve risksiz  bir yöntemdir.

MİDE BOTOKSU İLE SAĞLIKLI KİLO VERME

Mide botoksu sağlıklı kilo verme yöntemlerinden biridir. Günümüzde insanların çalışma tarzı ve yaşam koşulları hareketsizliği ve sağlıksız beslenmeyi de beraberinde getirmektedir. Hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme hızla kilo almaya ve obeziteye yol açmaktadır. Kilo verememe sorununa da günümüzde giderek artmaktadır. Obezite giderek yaygınlaşan bir sorun haline gelmiştir. Bu doğrultuda sağlıklı zayıflama uygulamaları ve çeşitli tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Bu uygulamalardan biri olan mide botoksu botulinum adı verilen botoks maddesiyle  yapılmaktadır. Hem estetik hem de sağlık alanında kullanılan botulinum aynı zamanda zayıflama amacıyla da kullanılmaktadır.

Midenin belli noktalarına uygulanan botulinum toksini açlık hissine neden olan kasları zayıflatır ve  böylece açlık hissi ortadan kalkar ve tokluk hissi başlar. Mide botoksu uygulanan kişilerin besin tüketimini ve kalori alımı azalır ve böylelikle zayıflama başlar. Bu uygulama sayesinde hedeflenen kilolar verilir ve yaşam kalitesi artar. Ameliyata uygun olmayan ve mideye uygulanan cerrahi yöntemler sonucunda yan etkiler yaşayabilen kişiler, mide botoksu ile sağlıklarını riske atmadan daha güvenilir bir şekilde kilo verebilirler. Mide botoksu yapılan  bireylerin dikkat etmesi gereken en önemli konu, mide botoksu operasyonu kalori kısıtlamasına bağlı olarak kilo verdirdiği için bu tedavilerde diyetisyen tarafından verilen diyet listelerinin dışına çıkılmaması gerekmektedir. Diyete uymayan ve yüksek kalorili yemekleri yemeye devam eden bireyler hedefledikleri kilo kaybına ulaşamazlar. Mide botoksu sonrası diyete uyan bireylerde ise çok etkili olan bir yöntemdir. Botoksun etkisi 4-6 aydır ve bu süre boyunca bireyler fazla kilolarından zorlanmadan kurtulabilmektedir.

HAMİLE VE EMZİREN KADINLARA UYGULANABİLİR Mİ?

Mide botoksunun hamile ve emziren kadınlarda uygulanması konusunda yeterli çalışma yapılmamıştır. Bu nedenle hamile ve emziren kadınlara uygulanmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir