Uncategorized @tr

Göbek Fıtığı nedir? 

Göbek fıtığı özellikle hamilelerde, aşırı kilo almaya bağlı olarak görülen, göbek çukurunda veya çevresinde fındık ila portakal büyüklüğünde oluşabilen hastalıktır. Yetişkinlerde ve bebeklerde de belirli sebepler dahilinde görülebilir. Hamilelerde oluşan göbek fıtığının bir zararı yoktur, hamilelik bitince muhtemelen yok olacaktır ama eğer bitmezse tedavisinin yapılması gerekir.

Hassas doğum bölgesi dediğimiz göbek çukurundan, anne ile bebeğin kan akışını sağlayan kordonun doğumdan birkaç gün sonra düşmesiyle, göbek çukuru kapanır. Kapanmazsa bebek göbek fıtığı olur. Annenin göbek fıtığı olmasının sebebi de, göbek çukurunun hamilelik sırasında açılmasıdır, bunu aşırı kilo almak tetikleyecektir. Yetişkinlerin göbek fıtığı olması da bundan kaynaklanır. Kapanmış çukur yıllar sonra, çeşitli sebeplerin tetiklemesiyle açılır.

Yetişkinlerin yüzde 2’lik bir kısmında görülür ve görüldüğü takdirde ciddi komplikasyonlar geliştirebilir. Bebeklerde ve hamilelerde kendiliğinden geçtiği için, ciddi bir sorun oluşturmaz ama yetişkinlerde görülmesi ciddi problemlere neden olacaktır.

Genellikle ameliyatlardan sonra ortaya çıktığı için, ameliyat olan kişilerin göbek fıtığı olmamak için çok dikkat etmesi gerekmektedir. Oturmaya kalkmaya dikkat edilmeli, aşırı yememeye özen gösterilmelidir. Çünkü göbek fıtığının bir nedeni ameliyat ise, diğer bir nedeni aşırı kilo almaktır. Bunun dışında siroz hastalarında da çok sık rastlanır. Aşırı kilo kaybetmek de diğer bir nedeni sayılabilir. Çünkü aşırı kilo vermekten karın faaliyetleri zayıflayacak, göbek çukurunda su toplanacaktır.

Göbek Fıtığı belirtileri nelerdir?

 • Göbek deliği etrafındaki bölgenin şişmesi başlıca belirtisidir. Gözle görülür olacak bu şişkinlik, fındık kadar oluşmaya başlayacak zamanla büyüyecek ya da öyle kalacaktır.
 • Göbek deliği esneyerek şekil değiştirir.
 • Karın kaslarına yük bindiği takdirde şişkinlik daha da artar.
 • Şişkinlik uzanınca geçiyorsa yüzde 80 göbek fıtığıdır.
 • Göbek deliğinin etrafı bazı durumlarda kızarabilir, hatta morarabilir.
 • Ikınma anında göbek basıncı artacağı için, göbek çukurunun etrafında acıma hissedilir.
 • Öksürük anında göbek deliğinin etrafında acı hissedilir. Bazı durumlarda yanma hissi görülür.
 • Fiziksel işler yapıldığında ve vücut zorlandığında acıma ve yanma hissedilir.
 • Göbek bölgesinde şekil bozuklukları görülür ve bunlar ilk bakışta bile hissedilecek türdendir.
 • Tuvalete çıkmakta zorlanma, ağrı hissetme ve hatta bazen tuvalete çıkamamak ciddi belirtilerindendir.
 • Göbekteki şişlik içeri doğru itilemez hale geldiyse göbek fıtığıdır.
 • Kusma sıklığının ve mide problemlerinin artması genel belirtidir. Tam olarak göbek fıtığı olduğuna karar verdiremediğinden, direkt problem sayılamaz.

Göbek fıtığı hamilelerde ve bebeklerde kendiliğinden düzelebileceğinden bir tehlikesi bulunmaz. Fakat eğer bir yetişkinde görülmüşse, acilen tedavisi gerekmektedir. Göbek fıtıkları büyüyüp büyüyüp boğulabilirler. Göbek fıtıklarının boğulması oldukça tehlikelidir.

Fıtık eğer çok fazla sıkışırsa, yetişkinde görülen ağrılar da bir hayli artacaktır. Tüm karın bölgesi hassaslaşacak, mide çoğu faaliyetini sürdürmeyi bırakacaktır. Fıtık daha da tedavi olmazsa boğulacaktır ki bu süper acil bir durumdur, acil ameliyat gerektirir. Eğer ameliyat olunmazsa, fıtık bağırsağı zehirler.

Tedavi edilmeyen fıtıklar, bağırsağın bir kısmının ölmesine sebep olabilirler. Hatta bağırsak patlayabilir ve fıtığın önemsenmemesi ölümle sonuçlanabilir. Ciddi bir durum olması dolayısıyla tedavi aciliyeti bulunmaktadır.

Fıtığın boğulup boğulmadığının anlaşılması kolaydır. Bilinmelidir ki, ciddi bir ağrı hissedilecektir ve çoğu yetişkin bu ağrıyı daha önce hissetmemiş olacaktır. Kusma, kabızlık gibi problemler ortaya çıkacaktır. Gaz ve dışkının yolunu kapatacak göbek fıtığı, büyük idrar yapılırken dışkı ile birlikte kan ortaya çıkabilir. Mide bulantısı da belirtiler arasındadır.

Fıtığın boğulduğuna dair ufacık bir belirti bile mevcutsa, acilen doktora danışılmalıdır. Sonucu ölüme götüren ama asla çok fazla önemsenmeyen göbek fıtıkları, nadir görülen hastalıklardandır.

Ayrıca bkz : Göbek Fıtığı Ameliyatı Detaylı Kaynak

Dr. Ahmet Bekin’e Sor

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir