Blog

insulin direnci nedir nasil tedavi edilir mide botoksu insulin direnci tedavisinde etkili midir

Obezite ve insülin direnci arasında güçlü bir ilişki vardır. İnsülin direncinin en önemli sebeplerinden biri kilo alımı ve obezitedir. Bununla birlikte,insülin direnci önlenmezse Tip 2 diyabet hastalığına sebep olur. Aynı zamanda ,kardiyovaskülerr hastalık riski de artar. Tip 2 diyabet,kardiyovasküler hastalıklar ve obezite arasında güçlü bir ilişki vardır. Yanlış beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesiyle ,sağlıklı beslenme ve kilo kaybıyla insülin direnci tedavi edilebilir.

Dünya çapında diyabet hastalığı endişe verici bir şekilde artmaktadır. Dünyada hızla artan obezite yaygınlığı endişe vericidir ve  dolayısıyla obeziteyle ilişkili hastalıklar da katlanarak artmaktadır. Son 20 yılda diyabet hastası sayısı 2 katından fazla artmıştır .Diyabetin gençlerde ve çocuklarda da  yaygınlığı artmaktadır.

Diyabet olmayan sağlıklı bireylerde kan glikoz düzeyi 70-100 mg/dl ‘dir. İnsülin direnci, vücudunuzun ürettiği insüline yanıt verememesi ve onu kullanamamasıdır. İnsülin direncinde kas, yağ ve karaciğer hücreleri insüline uygun şekilde yanıt veremez. Henüz Tip 2 diyabet tanısı almamış olsa da,fazla kilolu bireylerde insülin direnci görülebilir. Obez bireylerde insülin direnci sıklıkla görülür. Yediğimiz  yemeklerle vücuda giren karbonhidratlar temel metabolik yakıttır. Ancak fazlası insülin direnci,obezite ve tip 2 diyabet gibi hastalıklara yol açabilir. Pankreatik  Beta  hücreleri tarafından salgılanan ve  önemli bir anabolik hormon olan insülinin birincil işlevi, optimal kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olmaktır ve bu nedenle  seviyeler çok yükseldiğinde dolaşımdan glukozu uzaklaştırır. İnsülin direncinde ise ,insülin etkisindeki bozukluklar, periferik dokularda glikoz alımını bozar ve karaciğer tarafından aşırı glikoz üretimine yol açarak hiperglisemi gelişimine katkıda bulunur.

İnsülin direncinin başlıca nedenleri şunlardır:

  • Hareketsiz yaşam
  • Obezite
  • Ailede diyabet öyküsü
  • Dengesiz ve yanlış beslenme
  • Fastfood tüketimi ve yüksek kalorili beslenme
  • Düzenli alkol tüketilmesi
  • Kola ve benzeri içeceklerin düzenli tüketilmesi
  • Yüksek fruktoz içeren  besinlerin tüketilmesi

“İnsülin direnciyle birlikte ortaya çıkan belirtiler:yemeklerden sonra uyku hali,sık sık tatlı yeme isteği,kilo alma,sık acıkma,gün içinde yorgun ve öfkeli hissetme,karaciğer yağlanmasıdır.”

İnsülin Direnci Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Eğer yukarıdaki belirtileri taşıyorsanız ve insülin direnciniz olduğunuzdan şüpheleniyorsanız kan tahlili yaptırmanız gerekmektedir. Doktor kontrolünde kan tahlili ile insülin direnciniz olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Kan tahliliyle HOMA-IR yani insülin direnci değeriniz hesaplanır.Test sonucunda ,insülin direnci değeriniz 2,5 in altında ise insülin direnciniz yoktur.Test sonucunuz 2,5 ‘in üstünde ise insülin direnciniz vardır.

İnsülin Direnci Nasıl Tedavi Edilir?

İnsülin direncinin tedavinde beslenme çok önemlidir. Düşük karbonhidratlı bir diyet uygulanmalıdır. Porsiyonlar azaltılmalıdır ve daha düşük kalori  alınmalıdır. Protein ve sebze ağırlıklı bir diyet programı önerilmektedir.

“İnsülin direncinin tedavisindeki en  önemli unsur kilo kaybıdır.”

İnsülin direnci olan bireyler için en uygun tedavi: sağlıklı beslenme,düzenli egzersiz ve kilo kaybıdır.Yanlış beslenme alışkanlıklarının değişmesi ve kilo kaybı insülin direncinin kırılmasını sağlar. İnsülin direncinden bu sayede kurtulmak mümkündür.Tedavi edilmeyen insülin direncinin tip 2 diyabete neden olacağı unutulmamalıdır ve gerekli yaşam tarzı değişiklikleri uygulanmalıdır.Sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanılması ve kilo kaybetmeyle ilaç tedavisine gerek kalmadan insülin direnci tedavi edilebilir.

Mide Botoksu İnsülin Direnci Tedavisinde Etkili midir?

Evet,mide botoksu sayesinde insülin direncininden kurtulabilirsiniz.Yukarıda insülin direncinin fazla kilo ve obeziteyle güçlü bir ilişkisinin olduğunu söylemiştik. Dolayısıyla,insülin direncinden kurtulmak için kilo kaybedilmesi gerekmektedir. Mide botoksu sonrası daha az porsiyonlarla doyarak ,daha az kalorili almış olursunuz. Böylelikle  hem  zorlanmadan kilo kaybetmeniz hem de insülin direncinden kurtulmanız mümkündür. Eğer insülin direnciniz yüksekse ve tip 2 diyabet olma riski taşıyorsanız mide botoksu ile bu riskten kurtulabilirsiniz. Çünkü mide botoksu sonrası edineceğiniz yeni ve doğru beslenme alışkanlıkları sayesinde hem tip 2 diyabet olma riskiniz ortadan kalkar hem de kilo kaybı ile  insülin direncinden kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir