Kasık Fıtığı Kasık Fıtığı Ameliyatı

Kasık fıtığı özellikle kasık bölgesinde şişlik ve ağrı ile kendini gösterir. Tek tedavisi ameliyattır. Ameliyat öncesi dönemde olabilecek en kötü tablo fıtığın sıkışmasıdır. Özellikle kapalı ameliyat planlanan hastalar ameliyat dönemine kadar ağır kaldırmamaya karın içi basıncı yükseltecek şeylerden kaçınmalıdır. Çünkü henüz sıkışmamış olan fıtık halen kapalı (laparoskopik) veya izsiz yöntemle ameliyat olma şansı vardır. Ama eğer ağır kaldırma veya ters bir hareket sonucunda fıtık kanalda sıkışırsa artık sıkışmış olan barsak veya karın içi organın içeri görülmeden gönderilmesi çok riskli olacağından mutlak surette açık ameliyat yapmak gerekir.

Dolayısıyla artık kapalı ameliyat şansını kaybetmiş olurlar. Bu olabilecek en kötü tablodur.

Peki ameliyat olmaya karar verdiniz, size hangi süreçler bekliyor?

Burada en önemli belirleyici faktörler ek hastalıklarınızdır. Mesela kalp rahatsızlığı olan kişinin hastalığının ciddiyetine bağlı olarak önce kardiyoloji tarafından değerlendirilmesi gerekir veya nörolojik problem varsa bu problem ameliyata engel teşkil eder mi diye mutlaka ameliyat öncesi gerekli uzmanlar tarafından onay istenir.

Bunların dışında ilk olarak ameliyat gününden 1 gün önce gece 12 den sonra hiç birşey yenmemeli ve içilmemelidir. Sabahtan hastaneye yatış yapılır. Ameliyat öncesi bakılması gereken bazı kan tahlilleri anestezi doktoru tarafından kontrol edilir. Ameliyat bölgesi traşını takiben hasta hemşire tarafından hazırlanıp ameliyathaneye alınır.

Dr. Ahmet Bekin’e Sor

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir