Blog

kolay zayiflama onerileri

Kış aylarında kontrolü elden kaçırmış olabilirsiniz. Yazın gelmesiyle birlikte fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyor olabilirsiniz. Fazla kilolarınız varsa ,zayıflamak için değişime hazır olmalısınız. Sağlıklı ve dengeli beslenme programıyla ve yaşamınızda yapacağınız değişikliklerle kilo vermeye başlayabilirsiniz. Fazla kilolarınızdan kurtulmanız için veya veya formunuzu korumanız için size öneriler hazırladık.

1.Yeteri kadar su için

Sıcak havalarda terlemeyle birlikte vücudumuzun sıvıya olan ihtiyacı artmaktadır. Kilo vermek için su tüketimi çok önemlidir. Kilo vermek isteyenlerin ,uygun diyet ve beslenme  programıyla birlikte günde 3-3.5 litre su içmesi gerekmektedir. Su içmek için susamayı beklemeyin ve suyunuzu yanınızdan ayırmayın.

2. Gece geç saatte yemek yemeyin

Gece yemek yeme alışkanlığını bırakmalısınız .Gece yemek yemek yanlıştır. Geç saatte yemek yendiğinde yada geç saatlerde atıştırıldığında vücudumuz yediklerimizi daha zor yakar. Bu nedenle geç saatte yenen yemekler yağa dönüşebilir. Bu nedenle saat 20:00’dan sonra yemek yenmemelidir.

3. Aralıklı orucu deneyin

Aralıklı oruç, IF diyeti (Intermittent fasting) olarak da bilinir. IF diyeti yada aralıklı oruç uygulayarak kilo verenlerin sayısı oldukça fazladır.  Yapılan araştırmalar, aralıklı orucun kilo kaybı, insülin duyarlılığı,kalp hastalıkları, kan basıncı üzerinde olumlu etkileri olduğunu ortaya çıkarmıştır. Açlık durumunda  depolanan yağ daha kolay yakılır. Aralıklı oruç kilo kaybı ile ilişkilendirilmektedir.

Aralıklı orucun farklı uygulanma yöntemleri vardır.

  • 16/8 yöntemi: Aralıklı orucun en çok uygulanan yöntemidir. Bu yöntemde 16 saat aç kalınmalıdır ve 8 saat içerisinde yemek yenmelidir. Akşam 19:00’da yemek yediyseniz 16 saat aç kalarak ertesi gün 11:00 ‘dan sonra yemek yemelisiniz. Kahvaltıyı atlayarak 12:00-20:00 arası yemek yemeniz ve 16 saat aç kalmanız da kilo vermenizde  etkili olacaktır. Açlık süresinde su,çay ,kahve içilebilir.Ama şekersiz ve tatlandırıcısız içilmelidir.
  • Eat-Stop-Eat yada Ye-Dur- Ye yöntemi: Bu yöntemde haftada 1-2 kez 24 saat aç kalma hedeflenmektedir. Akşam yemeğinden sonra , ertesi  günün akşam  yemeğine kadar yemek yenilmemelidir. Açlık süresi daha uzun olduğu için daha zorlayıcıdır. Ayrıca bu yöntemi tip 2 diyabetli bireylerin ve insülin direnci seviyeleri yüksek olan bireylerin uygulamaması gerekmektedir.
  • 5:2 Yöntemi: Haftanın 2 gününde düşük kaloriyle (500-600 kcal ) ile beslenilmektedir. Diğer 5 gün ise normal beslenme düzeniyle beslenilmektedir. Bu yöntem de en çok tercih edilen yöntemlerdendir.

4. Hareket edin ,fiziksel aktivitenizi arttırın

Gün içinde hareketinizi arttırın. Masa başında çalışıyorsanız bile en az 5.000 adım atmalısınız. Günlük 10.000 adım ve üzeri atmayı hedefleyin. Havaların ısınmasıyla birlikte açık havada yürüyüşler planlayın ve böylelikle  bol oksijen  alın. Spor salonuna gitmeye vaktiniz varsa sevdiğiniz bir sporla ilgilenin. Kardiyo ve fitness ile  hızlı yağ yakmanız mümkündür. Egzersize başladıktan yaklaşık 20 dakika sonra yağ yakımı başlamaktadır. Sabah spor yapma imkanınız varsa aç karnına spor yapmanız daha çok yağ yakmanızı sağlamaktadır. Sabah spor yapamayanlar ise ,yemeklerden 1 saat sonra spor yapmayı tercih etmelidir.

Kolay kilo vermeniz için önerebileceğimiz bir diğer yöntem ise mide botoksudur.  Mide botoksuyla birlikte zorlanmadan diyet yapabilir ve kilolarınıza hızla veda edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir