Blog

mide botoksu ameliyatsiz kilo kaybi yontemi sureci ve avantajlari

MİDE  BOTOKSU NEDİR?

Mide Botoksu ameliyatsız bir bariatrik prosedür olarak kabul edilir. Ameliyatı denememeyi tercih eden veya kilo verme ameliyatına gerek duymayan hastalar için mide botoksu ideal bir seçenektir.Bu teknik, mide duvarınızın kaslarındaki belirli sinir sinyallerini engeller. Bu kaslar açlık ve tokluk hissini kontrol eder. Sonuç olarak bu işlem sayesinde açlığınızı kontrol edebiliyorsunuz ve daha hızlı doyabiliyorsunuz.Bu süre zarfında hedeflediğiniz kilolara ulaşabilirsiniz.

Botoks, midenin kas kasılmasını engelleyen belirli noktalarına enjekte edilir. Bunun sonucunda mide boşalması daha geç gerçekleşir ve çok daha uzun süre tokluk hissedersiniz.İştahınızın azalması nedeniyle toplam gıda alımınız da azalır. Bunu egzersiz ve düzenli fiziksel aktivitelerle birleştirirseniz, gözle görülür kilo verme sonuçları elde edersiniz.Ayrıca midenizin üst kısmı olan ‘gastrik fundus bölgesi’ de salgılanan Ghrelin peptid hormonunu azaltır.Bu hormon nedir? Midenizin iştah merkezidir. Yani açlığı uyaran en önemli hormon. Bu da tokluk hissinin artmasına neden olur.

KİMLER MİDE BOTOKSU ADAYIDIR?

  • Obezite cerrahisi için yeterli kilonun olmaması
  • Obezite cerrahisi için riskli durumları olan hastalar
  • Diyet ve egzersiz yapıp kilo verme girişimlerinde başarısız olan hastalar
  • Fazla kilosu olan bireyler veya kilo fazlası olmayıp iştah kontrolü sağlamayı hedefleyen bireyler

MİDE BOTOKSU İŞLEMİ NE KADAR SÜRER?

Mide botoksu işlemi endoskopik  yöntem kullanarak gerçekleştirir. Tüm süreç minimum düzeyde hazırlık gerektirir ve genellikle hafif sedasyon altında ortalama 20-25 dakika sürer. Tedavi sonrasında hasta 1-2 saat gözlem altında olup sonrasında hastaneden çıkabilir.

BOTOKS İŞLEMDEN NE KADAR SONRA ETKİ EDER?

Maksimum 3 saatlik iyileşme sonrasında hastaların botoksun etki göstermesi için ilk 15 gün beklemesi gerekmektedir. İlk 15 gün  içerisinde etki başlamaktadır ve  iştah azalması olarak ortaya çıkar.

MİDE BOTOKSU ETKİSİ NE KADAR SÜRER?

Mide botoksunun etkisi 4-6 ay kadar sürer. 6 ay sonra mide botoksu işlemi tekrarlanabilir.

MİDE BOTOKSU İLE KAÇ KİLO KAYBEDİLEBİLİR?

Kilo kaybı hastadan hastaya farklılık gösterir. Botoksun etkisi nedeniyle takip eden 4-6 ay kilo verme konusunda en iyi sonuçları alabileceğiniz en kritik dönemdir. Ancak botoks etkisini kaybettiğinde daha da dikkatli olmalı ve eski alışkanlıklarınıza yeniden başlamanıza izin vermemelisiniz.Beslenmenize çok dikkat etmelisiniz.

MİDE BOTOKSUNUN RİSKLERİ VE YAN ETKİLERİ

Hastaların mide botoksunu tercih etmelerinin nedenlerinden biri de güvenli olması ve ölüm oranının neredeyse sıfır olmasıdır. Özellikle işlemden sonraki ilk 2-3 gün hafif mide bulantısı, baş ağrısı, karın ağrısı gibi yan etkiler olabilir.Bunların dışında cidde bir yan etkisi yoktur ve işlem son derece risksizdir.

MİDE BOTOKSUNUN AVANTAJLARI

  • Ameliyatsiz bir işlemdir. İşlem basittir ve iyileşme yalnızca birkaç saat sürer.
  • İşlem endoskopik olarak yapıldığı için rahatsızlık minimum düzeydedir
  • Gastrik bypass ve tüp mide ameliyatına kıyasla hızlı iyileşme
  • Minimal ağrı ve yan etkiler
  • Hastalar kısa sürede normal yaşamlarına dönebilmektedir.

MİDE BOTOKSU FİYATLARI

Mide botoksu fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir