Blog

mide botoksu mu mide balonu mu

Mide Botoksu Mu Mide Balonu Mu?

Mide botoksu ve mide balonu kilo kaybetmek için yapılan işlemler olsa da ikisi de aynı şey değildir. Bu yazımızda, mide balonu ve mide botoksunun farklarını, kilo verme üzerindeki etkilerini , avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyeceğiz.

Mide Balonu Nedir ?

Mide balonu  ameliyatsız kilo verme yöntemlerinden biridir. Mide içerisine sıvı veya hava ile şişirilmiş bir balon yerleştirilir . Midenizi yerleştirilen bu balon  tedavi boyunca  midenizde kalır. Mideye yerleştirilen balon midede yer kaplar ve tokluk hissi sağlar. Daha az yemek yemeyi sağlayarak kilo vermeyi sağlar. Mide balonu işlemi 18-65 yaş arası bireylere uygulanabilir. Mide balonuyla hastalar başlangıçtaki kilolarının %10-30’sini kaybedebilirler. Gastrit ve reflüsü olan hastalara mide balonu uygulanmaz. Tüp mide ameliyatı geçirmiş bireylere mide balonu takılmaz. Ortalama 15-20 dakika süren bir işlemdir. Balonun türüne göre endoskopiyle yada endoskopisiz(su ile yutularak )mideye yerleştirilir ve midede şişirilir. Mide balonu sonrası  hastaların günlük hayata  ve işe dönüş süresi yaklaşık 2-3 gündür.

Mide Botoksu Nedir?

Mide botoksu son yıllarda popülaritesi artan bir yöntemdir. Kilo vermek amacıyla uygulanır ve ameliyatsız bir yöntemdir. Mide botoksu işleminde,kas kasılmalarını bloke etmek amacıyla mide duvarının belli bölgelerine botoks enjeksiyonları uygulanır. Botoks uygulanan midede, sindirim süreci yani mide boşalması yavaşlar. Böylelikle, yemek yedikten sonra hissedilen tokluk hissi uzar ve iştahta azalma olur. İştah kapanması ve uzun süre tokluk hissiyle birlikte ,hastanın yediği yemek porsiyonları azalır ve daha az kalori alır ve kilo verme süreci başlar. Yaklaşık 15-20 dakika süren bir işlemdir ve endoskopik yöntemle uygulanır. Mide botoksu sonrası hastalar başlangıçtaki kilolarının %15-40 ‘ını kaybedebilirler. Tüp mide ameliyatı geçirmiş bireylere mide botoksu uygulanabilir. Mide botoksu sonrası hastaların günlük hayata ve işe dönüş süresi yaklaşık 1-2 saattir.

Mide Balonu ve Mide Botoksunun Riskleri ve Yan etkileri Nelerdir?

Mide botoksu işlemi, cerrahlar tarafından doğru yöntemlerle uygulandığında son derece risksiz ve güvenilir bir yöntemdir. Herhangi bir riski yoktur ve zayıflama yöntemleri arasında en risksiz yöntemdir. Bazı hastalarda  mide botoksu işlemi sonrası karın ağrısı ,mide bulantısı gibi hafif yan etkiler gözlenebilir. Mide balonu işlemi sonrası ilk haftalar kusma, kramplar yaşanmaktadır. Yutulabilir mide balonu işlemi endoskopisiz yapılmaktadır ve bu nedenle risklidir. Mide balonu işlemleri ,mide botoksuna kıyasla daha riskli yöntemlerdir. Mide balonu mideye  yerleştirilirken kanama riski vardır. Ayrıca ,mide balonunu patlaması ve sızdırma riski vardır. Eğer mide balonu patlarsa,vakit kaybetmeden midenizden alınması gerekmektedir. Mide botoksu işlemi sonrasında böyle riskler  ve komplikasyonlar yoktur. Mide botoksu işlemi 6 ayda bir tekrarlanabilir ve vücuda herhangi bir zararı yoktur.

Mide Botoksunun Avantajları  ve Faydaları

  • Endoskopik yöntemle uygulanır ve uygulaması kolaydır.
  • Zayıflama yöntemleri arasında en risksiz  yöntemdir.
  • Diyet ve sporla kilo kaybedemeyen bireylerde hızlı ve etkili kilo kaybı sağlar.
  • İştah kontrolü , kilo kontrolü ve obezite tedavisinde etkili bir yöntemdir.
  • Kilo fazlalığı olmayan ancak iştahı fazla olan bireylere  de mide botoksy yapılabilir ve  ve iştah fazlalığı nedeniyle kilo alması önlenebilir.
  • Tüp mide ameliyatı geçirmiş bireylere mide botoksu  yapılabilir.
  • Daha önce mide balonu takılmış bireylere mide botoksu yapılabilir.
  • 18-65 yaş arası bireylere uygulanabilir.
  • Bireyler başlangıçtaki kilolarının %15-40 ‘ını kaybedebilirler.Ameliyatsız bir yöntem olmasına rağmen ,obezite ameliyatları kadar kilo kaybı mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir