Blog

mide botoksu nedir mide botoksu nasil uygulanir

Mide Botoksu Nedir? Mide Botoksu Nasıl Uygulanır?

Günümüzün en yaygın hastalıklarından biri olan obezite, vücutta anormal miktarda yağ birikmesi olarak tanımlanmaktadır. Metabolik bir hastalık olan obezite, tedavi edilmediği takdirde çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Obezite tedavisinde cerrahi yöntemler ön planda olsa da ameliyatsız tedavi seçenekleri de bulunmaktadır. Ameliyatsız yöntemlerde  en popüler ve en risksiz olan yöntem mide botoksudur. Mide botoksu enjeksiyonunun amacı mide kaslarındaki kasılmaların sıklığını ve miktarını azaltarak midenin daha geç boşalmasını sağlamaktır. Mide botoksu enjeksiyonları sonrasında hasta daha az açlık hisseder ve bu sayede kilo vermeye başlar.

Mide botoksu, doktorun mide botoksunu herhangi bir cerrahi kesi yapmadan enjekte ettiği ameliyatsız bir yöntemdir .Mide botoksu işlemi endoskopik yöntemle gerçekleştirilir. Mideye botulinum toksini yani botoks enjeksiyonu yapılır. İşlem yaklaşık 15-20 dakika sürmektedir. Botokslar endoskopun ucunda asılı olan enjeksiyon iğnesinin içinde bulunur. İşlemi yapan cerrah botoksları mide iç duvarlarının farklı bölgelerine enjekte eder. Enjeksiyonlar mide duvarı kaslarına belirli oranlarda yerleştirilir.  Botoks mide hareketini normal fonksiyonlarının %50’si kadar azaltmaktadır. Bu da mideyi boşaltma işleminin normalden daha uzun sürmesine neden olur.  Hastalar mide botoksu sonrası 1-2 saat dinlendikten sonra, aynı gün hastaneden çıkabilir ve günlük aktivitelerine dönebilirler. Mide botoksu enjeksiyonları ağrılı bir işlem değildir. Tıp alanında sıklıkla kullanılan mide botoksu enjeksiyonları, uzman doktorlar tarafından uygulandığı takdirde yan etkileri minimum düzeydedir.

Mide Botoksu Kimlere Uygundur?

Mide botoksu  kilo sorunu yaşayan ve zayıflamak isteyen 18-65 yaş arası hastalarda uygulanabilmektedir. Mide botoksu enjeksiyonunun hamilelerde ve emzirenlerde kullanılması bu alanda bilimsel çalışmaların olmaması nedeniyle önerilmemektedir.

Mide Botoksunun Yan Etkileri Nelerdir?

Mideye uygulanan botoksun etkisi 4 ila 6 ay arasında sona ermektedir. Bu nedenle yöntem vücutta kalıcı bir hasar bırakmaz. Deneyimli cerrahlar tarafından uygulandığında işlem son derece risksiz ve güvenilirdir. İşlem sonrasında ilk günler nadiren mide bulantısı,kusma,karın krampları gibi hafif yan etkiler görülebilir.

Mide Botoksu  Sonrası Kilo Verme Süreci

Genellikle mide botoksu işleminden sonra 15 gün içerisinde hastalarda açlık hissi azalır ve iştahsızlık oluşmaya başlar. İlk haftadan itibaren hastalar kilo vermeye başlar. Mide botoksu sonrasında kilo verme miktarı hastanın yaşına, metabolizma hızına, egzersiz ve beslenme planına göre değişmektedir. Mide botoksunun etkisi 4-6 ay kadar devam eder. Unutulmamalıdır ki mide botoksu sonrasında diyete dikkat edilmemesi, hareketsiz yaşam tarzının sürdürülmesi bu yöntemin başarısını azaltır.

Mide Botoksundan  Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Başarılı sonuçlara ulaşmak için hastaların dikkat etmesi gereken bazı unsurlar vardır. Öncelikle sağlıklı ve küçük porsiyonlarda beslenme alışkanlığı edinilmelidir. Mide botoksu işlemi açlık hissini azaltıp hastaların daha küçük porsiyonlarda doymasına zemin hazırlasa da aşırı yağlı ve karbonhidratlı yiyecekler, fast food ve yüksek kalorili içecekler tüketilirse istenilen kiloyu vermek de mümkün olmayacaktır. Mide botoksundan sonra hastalarımıza diyetisyen takibinde olmalarını ve yediklerinin miktarlarını azaltarak ,protein ve sebze ağırlıklı beslenmelerini tavsiye ediyoruz.

Mide Botoksu Fiyatları Nelerdir?

Mide botoksu fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir