Blog

mide botoksu obezite tedavisinde yeni ve guvenli bir yontem

MİDE BOTOKSU NEDİR?

Mide botoksu mide kaslarını gevşeten bir tedavi yöntemidir. İşlem sırasında mide kaslarına botulinum toksini adı verilen bir madde enjekte edilir. Bu madde mide kaslarının geçici olarak gevşemesine ve büzülmesine neden olur, bu da gıda alım kapasitesinin azalmasına ve dolayısıyla kilo kaybına yardımcı olur.Mide botoksu genel olarak obezite tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak bu yöntemin diyet ve egzersiz gibi yaşam tarzı değişiklikleriyle birlikte kullanılması gerekir. Bu uygulamada tıpkı yüzde olduğu gibi endoskop adı verilen bir aletle mideye girilip 40 noktaya botoks enjekte edilmesiyle yapılır. Mide botoksu sedasyon altında uygulandığı için 15-20 dakika sürdüğü için işlem sırasında hasta tarafından hissedilmeyen bir uygulamadır ve hasta işlem sonrasında 1-2 saat içinde günlük hayatına devam edebilir.

MİDE BOTOKSU KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUR MU?

Evet, mide botoksu kilo vermeye yardımcı olmaktadır.Mide botoksu mide kaslarını geçici olarak gevşeterek yemek yeme kapasitesini azaltır. Bu nedenle mide botoksu sayesinde daha az yiyerek ve düşük kalori alarak zayıflamak mümkündür.

MİDE BOTOKSU İŞLEMİ NE KADAR SÜRER?

Mide Botoksu yaklaşık 15 – 20 dakika sürer. İşlem sırasında mideye endoskop veya gastroskop adı verilen bir tüp aracılığıyla botulinum toksini adı verilen bir madde enjekte edilir. Bu tüp ağızdan mideye kadar uzanan ve işlem sırasında hastanın ağzından sokulan ince bir tüptür.Mide botoksu genel olarak anestezi gerektirmez ve işlem sırasında herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissedilmez.

MİDE BOTOKSU MİDEDE KALICI HASAR BIRAKIR MI?

Mide botoksu geçici bir tedavi olup midede kalıcı hasar bırakmaz. Botulinum toksini  adı verilen madde mide kaslarını geçici olarak gevşeterek yemek yeme kapasitesini ve isteğini azaltır. Ancak botulinum toksini mide duvarına veya diğer dokulara kalıcı bir zarar vermez. Özetle mide botoksu kalıcı hasara yol açmayan, güvenli ve geçici bir tedavidir.

MİDE BOTOKSUNUN ETKİSİ NE KADAR SÜRER?

Mide botoksunun etkisi  işlemden sonraki  15 gün içinde başlar ve yaklaşık 4-6 ay kadar etkisi devam eder.

MİDE BOTOKSUNUN FAYDALARI

Mide Botoksunun kilo vermeye çalışan kişilere birçok faydası vardır. Oldukça başarılı olmuş ve kilo verme vaadi veren yeni bir zayıflama yöntemidir.

Mide Botoksu enjeksiyonunun faydaları:

  • Minimal invaziv ve cerrahi olmayan prosedür
  • Umut verici kilo verme sonuçları
  • Hem aşırı kilolu kişiler için hem de kilo fazlası olmayan iştah kontrolü isteyenler için uygun
  • Uygun maliyetli prosedür
  • Hızlı iyileşme

MİDE BOTOKSUNUN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Mide Botoksu uygulamasının ciddi bir yan etkisi veya komplikasyonu yoktur. Bu nedenle başarı oranları oldukça yüksektir ve güvenilir bir işlemdir. Çok az sayıda hastada işlemden sonraki ilk birkaç hafta boyunca geçici ve hafif mide bulantısı yaşanabilir. Ancak bu yan etkiler tüp mide ameliyatı veya mide balonu ameliyatı sonrasında görülen yan etkilerden çok daha hafiftir. Mide Botoksu işleminde enjekte edilen maddenin tam etkisi 6 ay içerisinde ortadan kalkacağından kalıcı bir hasar oluşma ihtimali yoktur.Uygulamanın mideye ciddi zarar verdiği bilimsel olarak görülmemiştir.

HAMİLELİKTE MİDE BOTOKSU

Hamilelik sırasında  botoks gibi işlemler genellikle önerilmez. Bu prosedürlerin hamilelik ve emzirme döneminde güvenliği ve etkileri konusunda yeterli araştırma yapılmamıştır. Bu nedenle hamile kadınların ve emziren annelerin botulinum toksini işlemlerinden kaçınmaları önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir