Blog

mide botoksu obezitenin populer tedavisi

Aşırı kilo ve obezite ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır.Farkında olmadan kilo alabiliriz. Çoğu durumda kilo kaybı zor ve zorlu bir süreç olabilir. Bazı durumlarda ne yaparsanız yapın kilo veremeyebilirsiniz. Sağlıklı bir diyet ve egzersiz, kilo vermeniz için  yeterli olmayabilir.Günümüzde uygulanan  ameliyatsız tedavilerle ameliyata gerek kalmadan hastalar  etkili bir şekilde kilo verebilirler.Bu yöntemlerden en popüler olanı mide botoksudur.Mideye botulinum toksini uygulanmaktadır. Botulinum toksini, yüz çizgilerinin görünümünün azaltılmasından aşırı terlemeye kadar çeşitli durumların tedavisindeki etkinliğiyle ünlüdür. Son yıllarda obezite tedavisindeki umut verici yeni sonuçları pek çok fazla kilolu hastanın ilgisini çekmektedir. Zayıflama amaçlı mide botoksu enjeksiyonu olarak da bilinen Mide Botoksu, Türkiye’de 10 yılı aşkın süredir başarıyla uygulanan, ameliyatsız, oldukça başarılı bir kilo verme işlemidir. Bu zayıflama tedavisi, özellikle son yıllarda kilo vermenin etkili ve alternatif bir yolu olarak popülerlik kazanmıştır. Mide duvarında bulunan, açlık ve tokluk hissini düzenleyen kaslardaki bazı sinir sinyallerinin engellenmesiyle çalışan bu tekniğin uygulanmasıyla bireyler fazla kilolarından kurtulmaktadır.

Mide Botoksu, kas kasılmasını engellemek için mide duvarının belirli bölgelerine botoks enjeksiyonları uygulayarak çalışır; bu, sindirim sürecini (mide boşalması olarak da bilinir) ve mide hareketliliğini yavaşlatmaya yardımcı olur. Bu, iştahın azalmasına neden olur ve yiyecekleri yedikten sonra yaşanan tokluk hissini uzar, toplam gıda alımı miktarını azalır ve böylelikle kilo kaybı başlar. Mide botoksu işlemiyle özellikle de midenin üst kısmı olan ‘gastrik fundus bölgesine’ enjekte edilen botoks, salgılanan Ghrelin peptid hormonu miktarını azaltır.Midenin iştah merkezi olarak kabul edilen ghrelin hormonu, açlık hissini uyaran hormonların başında gelmektedir. Yani ghrelin seviyesi azaldıkça tokluk hissi artar ve hasta daha uzun süre tok kalır.

Mide Botoksunun Avantajları Nelerdir?

  • Cerrahi müdahaleye gerek yoktur
  • Endoskopik olarak gerçekleştirilir
  • Gastrik Bypass Ameliyatı gibi diğer bariatrik işlemlere göre daha hızlı iyileşme
  • Minimum risk ve yan etkiler,
  • İyileşme süreci çok kısa olduğu için hastalar normal günlük aktivitelerine işlem sonrasında rahatlıkla dönebilmektedirler.

Mide Botoksu İşlemine Nasıl Hazırlanılır?

Mide botoksu cerrahi bir operasyon değildir ancak bu işleme hazırlık aşamasında dikkat edilmesi gereken faktörler vardır. Doktor, hastanın tıbbi geçmişini, sağlık durumunu, önceki ameliyatlarını ve reçeteli ilaçları değerlendirmektedir. Eğer hasta mide botoksu için uygunsa,  işlemden 12 saat önce yemek yemeyi bırakmalıdır. Aynı zamanda işlemden 24 saat önce bazı ilaçların (kanamayı önlemek için aspirin gibi) kesilmesi de gerekmektedir.

Mide Botoksu Kalıcı İşlem Midir?

Mide Botoksu kalıcı bir işlem değildir. Bu işlemin etkileri 4 veya 6 ay sonra ortadan kalkacaktır. Ancak  botoks enjeksiyonu tekrar yaptırabilirsiniz. İlk seansta istediği kiloya ulaşamayan veya verdiği kiloları korumak isteyen hastalar tekrarlayan mide botoksu seanslarıyla bunu sağlayabilir.

Mide Botoksu İşleminden Sonra Ne Kadar Kilo Verebilirsiniz?

Kesin bir sayı vermek mümkün değil. Kilo kaybınız birçok faktöre bağlı olacaktır. Örneğin, eğer obez veya fazla kiloluysanız,  hafif veya orta derecede kilo sorunu olan kişilere göre daha fazla kilo verirsiniz.Kilo verme kişiden kişiye değişkenlik gösterse de  size önerilen sıkı  diyet programını uygularsanız hedef kilonuza rahatlıkla ulaşırsınız.. Diyet yapmanın yanı sıra hafif ve orta şiddette egzersiz yapmak da tüm kilo verme sürecinizi destekleyecektir.

Mide Botoksu Fiyatları Nedir?

Mide botoksu fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir