Blog

mide botoksu sonrasi beslenme ve dikkat edilmesi gereken hususlar

Mide Botoksu Ve Etkileri

Mide botoksu, son zamanlarda fazla kilolarla mücadelede kullanılan bir yöntemdir. Mide botoksu sonrası açlık hissini azalıyor ve daha kolay diyet yapabilme avantajı elde ediliyor. Birçok kişi daha estetik bir görünüme, sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak için kilo vermek istemektedir. Ancak iştahını kontrol edemediği için kilo veremeyen ve diyet yapamayan kişilerin sayısı oldukça fazladır. Mide botoksu mide hareketlerini azaltır ve iştahını azaltır.Aynı zamanda,katı gıda alımında kısıtlama yaratarak kilo verdirir. Mide botoksunun etki süresi yaklaşık 6 aydır.Uygulaması sonrası bireylerin yanlış beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi çok önemlidir. Uygulama sonrası bireyler diyetisyen tarafından takip edilmelidir.Diyet yapmakta zorlanan veya uzun süreli diyet programları ve egzersizlerden sonuç alamayan kişiler mide botoksu ile kolaylıkla kilo verebilir. Mide botoksu sonrası verilen kilo miktarı ve süresi kişinin genetik özelliklerine, yaşına ,beslenme alışkanlıklarına ve egzersiz sıklığı göre değişkenlik gösterir.

Mide Botoksunun İştah üzerindeki Etkileri

 • Mide hareketlerini azaltarak midedeki besinlerin ince bağırsağa geçişini yavaşlatır ve bu sayede doyma süresini uzatır.
 • Midenin fundus adı verilen özel bölgesine botoks uygulandığında fundus tarafından salgılananaçlıkhormonugrelinetkisiazalır.Sonuçolarak,açlıkhissiönemliderecede azalır.
 • Midedahauzunsüreyemekledolukaldığıiçinyemekaralığıuzarveerkendoygunluk hissi ortaya çıkar.

Mide Botoksu Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Mide botoksu yaptıran hastalarımızın beslenmesinde ilk üç gün sıvı beslenme uygulanmaktadır.3 gün sonrasında protein ağırlıklı bir diyete geçilmelidir.Proteinler ,kilo vermede  botoksun  etkisini  arttırmaktadir.İlk  4  ayda  su  tüketimi  maksimuma çıkarılmalıdır.Günlük olarak 3-3.5 litre su içilmelidir.Bitki çayları ve çay şekersiz olarak tüketilmelidir.Kahveler sütsüz,şekersiz,şurupsuz,kremasız ve tatlandırıcısız olarak tüketilmelidir.Doğru beslenmenin uygulanması botoksun etkisini arttırır ve bireyin sağlıklı kilo vermesini sağlar.Yüksek protein ve yüksek lifli besinlerle beslenmek önerilmektedir.Beyaz etler,kırmızı et,balıklar ,yoğurt,ayran ,kefir ve lif kaynağı sebzeler önerilmektedir.Öğün sayısı 2-3 ana öğün arasında olmalıdır ve ara öğünlerden kaçınılmalıdır.Hipoglisemi atakları geçiren hastalarda ara öğün önerilir.Yenen besinler kadar pişirme yöntemi de önemlidir.Sağlıklı pişirme yöntemleri tercih edilmelidir.

Mide Botoksu sonrası uzak durulması gerekenler nelerdir?

 • Yüksel kalorili ve şekerli ve asitli içecekler(kola,gazoz,limonata,meyve suyu vs.) tüketilmemelidir.
 • Şeker içeriği ve kalorisi yüksek olduğu için çikolata ,bisküvi gibi paketli gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Basit karbonhidrat olarak adlandırdığımız beyaz şeker,esmer şeker, baklava,dondurmadan uzak durulmalıdır.Basit karbonhidratlarin obezite,tip 2 diyabet gibi hastalıklara sebep olduğu gerçeğini unutmamalıyız.
 • Fastfoodlar ve patates kızartması gibi yağlı ve yüksek kalorili yemekler yenmemelidir.Yüksek kalorili ve yağlı yemeklerin obezite,kolesterol,kalp hastalıkları,diyabet başta olmak üzere birçok ciddi hastalığa sebep olabileceği gerçeğini unutmamalıyız.
 • Alkol,mide botoksunun etkisini azalttığı için tüketilmemelidir.
 • Pirinç tüketilmesini önermediğimiz bir besindir.Makarna,bulgur ,pilav tüketilmesini önermemekteyiz.

Mide Botoksu Sonrası Kilo Verme Sürecinde Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

 • Mide rahatsızlığını önlemek için yavaş yavaş yemek yenmelidir.
 • Yemekler iyice çiğnenmelidir.
 • Doyduğunuzu hissettiğinizde durulmalıdır.Tabaktaki yemekleri bitirmek zorunda değilsinsiniz.
 • Diyet 6 ay boyunca devam edilmelidir.Hem 6 aylık süreçte hem de sonrasında düzenli diyetisyen ziyaretlerine devam edilmelidir.Diyetle birlikte egzersiz yapılması kilo vermeyi hızlandıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir