Blog

mide botoksu zayiflamaya yardimci bir yontem mi

Mide Botoksu: Zayıflamaya Yardımcı Bir Yöntem Mi?

Mide botoksu endoskopik yol ile yapılan ameliyatsız zayıflama yöntemlerinden biridir. Mide botoksu işlemi 5-10 dakika süren çok kısa ve rahat bir işlemdir. Mide botoksu 16-65 yaş arası ciddi gastrit, ülser şikayeti olmayan ve kas hastalığı bulunmayan her bireye rahatlıkla uygulanabilir. Hasta bu süre zarfında hiçbir şey hatırlamaz ve hiçbir şey hissetmez. Hastaneye yatışı yapılan hasta aynı konforlukta totalde 2-4 saatte taburculuğu planlanır.

Mide Botoksu Ameliyatsız Zayıflama Yöntemi Dedik Peki Mide Balonu ile Aynı Şey Mi?

Mide balonu da mide botoksu gibi endoskopik yol ile gerçekleşen ameliyatsız zayıflama yöntemlerinden biridir. Mide balonun mide botoksuna benzeyen yanı sadece ameliyat gerektirmeyen ve organ kaybına sebep olmayan bir işlem oluşudur. Diğer yandan mide balonun etkisi de işlevi de hiçbir şekilde mide botoksuna benzemez ve aynı şey değildir.

Mide botoksu işlemi endoskopik yol ile midenin belirli bölümlerine enjekte edilen mide botoksu ile uygulanır. Uygulanan mide botoksu ile midenin hareketi ve kasılması geciktirilir. Böylece yenilen yemekler midede daha uzun süre kalarak tok kalmamızı sağlar. Yine mide botoksu iştah merkezine de uygulandığı için iştahı keser ve önceden çok bağımlı olduğunuz ve zaafımız olan yiyecekleri görsek dahi canımız istemez ve yemek istemeyiz. Mide botoksu varlığında rahatça doyarak, can çekmesi yaşamadan ve güzel bir tokluk hissiyatı ile kilo verme serüveni başlamış olur. Buradaki serüvenle hem alışkanlık değişikliği yapıp hem de düzeni böylece mide botoksu sayesinde oturtmuş oluruz.

Mide balonu da endoskopik yol ile ameliyatsız gerçekleşen bir işlemdir. Mide balonu endoskopik yol ile mideye yerleştirilen balonun midede şişirilip mideye kapladığı yer ile etkisini gösterir. Mide balonu varlığında midede az yer kaldığı için birey istese de yiyemez. Ama mide balonundan sonra iştah kesilmesi gözlemlenmez. Bireyin iştahı eskisi gibidir ve mide de yeri olmadığı için yiyemez. Her yediği ufak bir şey ile mideyi zorlayarak genişlemesine sebep olur. 4-6 ay sonra mideden çıkarılan mide balonu sonrası mide eskisinden de daha genişlemiş haldedir. Yani mide balonundan sonra birey genişlemiş olan midesiyle tek başına kalır ve bu süreçte alışkanlık değişikliği de yapmadığı için verdiği her kiloyu fazlasıyla adım adım almaya başlar.

Mide botoksu ve mide balonunu incelediğimizde mide botoksu için hem konfurlu, hem rahat hem de kalıcı zayıflama yöntemidir diyebiliriz.

Mide Botoksu Zayıflatır Mı?

Mide botoksu bizleri tek başına zayıflatmaz. Bu zayıflama ve sağlıklı kilo verme yolunda bizlere arkadaşlık ederek sürecin daha rahat ve daha keyifli geçmesini sağlar. Mide botoksu olduktan sonra temelde en önemli şeylerden biri mide botoksu yaptırdığınız yerin diyet takibi olup olmamasıdır. Burada ki mide botoksu ile birlikte diyet takibinin olması çok daha iyi sonuçlar almamızı sağlayacaktır.

Mide botoksu etkisini uygulanır uygulanmaz çıkarmaz. Mide botoksu etkisini güzelce çıkarması için diyet takibi ile yiyip içtiklerimize dikkat etmeliyiz. Mide botoksunun etkisi ilk 15 gün nasıl besleneceğimize bağlıdır. İlk 15 gün dikkat edip sıkı takip ile ilerlediğimizde etki küçük midede çıkacak ve önerilen porsiyonlarla çok rahat doymaya başlayacğız. 1.ayın sonlarına doğru ise iştah kaybı olacak ve can çekmeleri de sona erecektir. Bu sıkı takip ve mide botoksunun etkisi ile birlikte her hasta rahatlıkla hedefine adım adım ulaşır.

Mide botoksunun etkisi ortalama 4-6 ay sürer. 4-6 ay sonra etki kaybolur ve birey kendi iradesiyle başbaşa kalır. Mide botoksunun etkisi varlığında hedefine gelen ve düzeni de oturtan hasta uygun porsiyonlarla her şeyden yiyerek yediği besinlerin sıklığına ve miktarına dikkat ederek hayatına devam eder. Çok fazla kilosu olan ve bu sürede mide botoksunun etkisi varlığında hedefine ulaşamayan veya hedefine ulaşıp düzeni tam oturtamayan iştahı acılan hastanın durumu değerlendirerek  2.seans planlanabilir. Mide botoksu işlemi 4-6 ayda bir defalarca uygulanabilir.

Mide Botoksunun Zararı Var Mıdır?

Mide botoksu lokal etkili dediğimiz sadece uygulandığı yerde etkisini gösterir. Mide botoksu sisteme karışmadığı için herhangi bir yan etkisi yoktur ve mide botoksu kansere de sebep olmaz.

Mide botoksu yaptıracağınız klinik ve hastaneyi iyi bir şekilde incelemeniz gerekmektedir. Burada mide botoksu uygulayan kişiyi araştırmak, alanında tecrübeli olup olmadığına bakmak, diyet takip sürecini gözlemlemek ve hasta memnuniyetini incelemekte fayda vardır. Mide botoksunun zararı yok dedik ama uygulayan kişinin tecrübesi ve uygulayacağı yer de bir hayli önemlidir. Mide botoksunu uygulayan kişi eğer mide boşluğuna veya damara enjekte ederse ilacı, ilaç sisteme karışır ve bu kişilerde yan etki dediğimiz zehirlenmeler görülebilir. Mide botoksu olup zayıflamak istiyorum diye her önümüze çıkan herhangi bir klinikte bu işlemi yaptırmak çok doğru ve sağlıklı olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir