Blog

 

 

 

obezite tedavisinde mide botoksu

Obezite ile mücadelede birçok insan için diyet ve egzersiz tek başına yeterli olmamaktadır. Son yıllarda gastrik bypass,mide balonu gibi tıbbi yöntemler kilo vermeyi sağlamak amacıyla  uygulanmaktadır. Mide botoksu da kilo vermeyi sağlayan yöntemlerden biridir. Cerrahi bir işlem olmayan  ve endoskopik yöntemle uygulanan mide botoksu,gastrik bypass ,tüp mide gibi cerrahi işlemlere alternatiftir. Obezite prevelansı son yıllarda hızla artmaktadır ve obezite artık küresel bir pandemi olarak kabul edilmektedir. Obezite  kısaca vücutta aşırı yağ birikimi olarak tanımlanmaktadır. Günlük alınan enerji ile harcanan enerji arasında dengesizlik olduğunda kilo alımı olmaktadır.

Kilo durumunun ve obezitenin belirlenmesinde en yaygın kullanılan yöntem vücut kitle indeksinin hesaplanmasıdır. Vücut kitle indeksi,   bireyin kilogram cinsinden ağırlığının boyuna karesine bölünmesiyle elde edilir. Örneğin ,175 cm boyundaki ve 80 kg ağırlığındaki bir bireyin vücut kitle indeksi(VKİ):80/(1,75×1,75)= 26,12 kg/m2 olarak hesaplanır.. Elde edilen sonuçların değerlendirilmesi ise aşağıdaki gibidir:

  • 18, 5 kg/m² değerinin altındaki sonuçlar için: zayıf
  • 18, 5 kg/m² – 24, 9 kg/m² değerleri arasındaki sonuçlar için: normal
  • 25 kg/m² – 29, 9 kg/m² arasındaki sonuçlar için: fazla kilolu
  • 30 kg/m²  ve üzeri :obez

Fazla kilolu ve obez bireylerin çoğu diyet ve egzersizle kilo veremezlerse yeni yöntemlere başvurmaktadır.  Yaşam tarzı müdahalelerinin ve beslenme alışkanlıkları değişikliklerinin fayda etmediği obez ve fazla kilolu bireylerden bazıları cerrahi yöntemlere (bariatrik cerrahi ) başvurmaktadır. Cerrahi yöntemlerden en yaygın olanları  tüp mide ameliyatları ve gastrik bypasstır. Mide botoksu cerrahi bir işlem değildirve endoskopik yöntemle yapılmaktadır. Bu nedenle ,cerrahi yöntemlere kıyasla   risksiz ve güvenilir bir işlemdir. Mide botoksu işlemleri sayesinde, obezite ameliyatlarına gerek kalmadan istenilen kilolara ulaşılabilmektedir ve obezite tedavi edilebilmektedir.

Mide Botoksu Nedir?

Endoskopik botoks enjeksiyonu olarak da bilinen mide botoksu, mide kaslarına  botulinum toksini (botoks) enjekte edilmesini içeren cerrahi olmayan bir prosedürdür.Etkisi 6 aydır ve bu süre boyunca mide kaslarına etki ederek iştahın bastırılmasını,tokluğun daha uzun süre hissedilmesini  sağlar. İştah üzerindeki  etkili mekanizmaları sayesinde ,hastalar uzun süre açlık hissetmezler ve yedikleri yemeklerin porsiyonlarını rahatlıkla azaltabilirler ve böylelikle kilo vermeye başlarlar. Aşırı kilolu ve obez bireylerin kilo vermesine yardımcı olan bir yöntemdir. Mide botoksu sadece fazla kilolu ve obez bireylere değil ,normal kilosunda olan bireylere de uygulanabilmektedir. Endoskopik bir yöntem olmasına rağmen ,fazla kilosu olan  ve obez olan bireylerde  obezite ameliyatlarındaki gibi  başarılı ve yeterli  kilo vermeyi sağlar.

Nasıl uygulanır?

Mide botoksunda, botulinum toksini midenin belirli noktalarındaki kaslara endoskopik yöntemle enjekte edilmektedir. Cerrahi bir işlem değildir, hastanın vücudunda herhangi bir kesi yapılmaz .Mide botoksu işlemi sonrası hastalar aynı gün normal hayatlarına devam ederler.Mide botoksu işlemi 15-20 dakika sürmektedir.

Mide Botoksu Kimlere Uygulanabilir? Kimlere uygulanmaz?

Zayıflamak isteyen ve diyet ve egzersizle zayıflayamayan 16-65 yaş arası bireyler için uygundur. Fazla kilolu ve obez bireyler için uygundur. Hamilelik şüphesi taşıyan ,hamile yada  emzirenler kadınlara mide botoksu  önerilmemektedir. Mide botoksu ve hamilelikle ilgili yeterli bilimsel kanıt mevcut değildir ancak uzmanlar bebeğin  önemli gelişim evresi olan ilk 3 aylık süreçte mide botoksu ve diğer botoks uygulamalarını önermemektedir.

Mide Botoksunun Avantajları Nelerdir?

  • Ameliyatsız bir yöntemdir. Gastrik bypass ameliyatları ve diğer obezite ameliyatlarının aksine ameliyatsız ve kolay bir işlemdir.
  • Güvenilir ve etkilidir.Yapılan klinik çalışmalar,mide botoksunun önemli kilo kayıplarını sağladığını göstermiştir.
  • Bireyler,işlemden kısa bir süre sonra normal hayata devam edebilir.
  • Gastrik bypass ve tüp mide gibi bariatrik ameliyatlara kıyasla daha hızlı iyileşilir ve daha az maliyetlidir.

Mide Botoksunun herhangi bir yan etkisi yada riski var mıdır?

Mide botoksu ,cerrahlar tarafından  doğru yöntemlerle uygulandığında son derece güvenilir ve risksizdir.İşlem sonrası bazı hastalarda hafif yan etkiler görülebilir.Bunlar:mide bulantısı,hafif karın ağrısı ,baş dönmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir