mide ikon e1584536679914

ÖZEL FIRSAT

Hemen Teklif Alın

Dr. Ahmet Bekin

Uzmanından Hemen Bilgi Al

  Endoskopik olarak mide içine uygulanan bu uygulama yine aynı etki ile mide kaslarının kasılmasına engel olur ve böylece mide boşalması güçleşir. Bu sayede tokluk hissi daha uzun süre olur, hasta daha düzgün ve daha hızlı kilo verir. Ayrıca yine mide içine endoskopik yöntemle uygulanan bu yöntem mideden normalde salınan açlık hormonu salınmasına engel olarak çift etki ile tokluk hissi oluşturur. Yani bu sayede hem mide kasılmasına engel olur, hem de açlık hormonunun salınmasını azaltarak midede ciddi bir tokluk hissi oluşturur.

  Eskiden kilo verme ile ilgili bir düşüncemiz olduğunda kimsenin aklına genel cerrahi gelmezdi. Herkes diyetisyen, akupunktur, spor, egzersiz ve hatta bazı alternatif yöntemlere başvururdu. Daha sonra özellikle morbid obez dediğimiz bu saydığımız hiçbir yöntemle sonuç alamayan vücut kitle endeksi 40’tan yüksek olan hastalarda farklı yöntemler uygulanmaya başlandı ve gerçekten çok başarılı sonuçlar alındı ve hala da başarıyla uygulanmaya devam ediliyor. Fakat ameliyat olmak istemeyen veya ameliyat olmaktan korkan hastalar için ise mide balonu uygulanan bir yöntem olmaya başladı. Fakat bunda da işlem sonrasında yaklaşık 2 gün çok şiddetli ağrılar ve 6 ay sonra tekrar balonun çıkartılması gibi problemler mevcut. Ama yine bu yöntemde doğru hasta seçimi ile çok başarılı sonuçlar vermeye devam ediyor.

  Bunların dışında artık gerçekten bu işlemi çok kolay hale getiren ve uygulanması için çok aşırı kilolu olmaya bile gerek olmayan, 15 dk gibi çok kısa sürede uygulanabilen, işlem sonrası hiçbir ağrı, kramp vs olmayan ve kişilerin işlemden 4 saat sonra normal hayatına devam edebildiği ameliyatsız yöntem uygulaması çok popüler hale geldi ve başarılı olarak uygulanabiliyor.

  Bu uygulama kolayca sonuç almak isteyen herkese uygulanabilir. Hatta daha önce obezite cerrahisi olmuş ve yeniden olumsuz sonuçlar almış olanlarda çok fayda gösterir. Sadece midede ciddi gastrit veya ülser olanlar, endoskopi olmasına engel bir hastalığı olanlar dışında herkese uygulanabilmektedir.

  Bu yöntem diğer tedavileri göre en kolay uygulanabilen, kişilerin en hızlı normal hayatına dönebildiği, cerrahi yöntemleri arasında en ekonomik olan yöntemdir. Mideye uygulandıktan sonrasında etkisi ortalama 4-6 ay sürer ve bu sürede kişilerin güzel sonuçlar alması öngörülür. Endoskopik yöntemle mide içine uygulanır ve ortalama 15-20 dk sürer. Kişiler işlemden yaklaşık 4 saat sonra normal hayatlarına dönerler.

  Endoskopik bir yöntemle uygulanır. Hasta 1 gece önce aç olarak hastaneye gelir. Endoskopi ünitesinde anestezi doktoru eşliğinde hafif sedasyon dediğimiz derin uykuya benzer bir hal ile işlem gerçekleştirilir. Hasta hiçbir ağrı, şişkinlik ve kramp hissetmez. İşlem bitip hasta uyandıktan sonra hiçbir şey hatırlamaz. İşlem bittikten 1 saat sonra hasta evine gidebilir. Yaklaşık 4 saat sonra tamamen normal hayatına döner.

  Kişiler önce muayene olup hem vücut kitle endeksi hesaplanır hem de kısa süreli hedefler belirlenir. İşlem öncesi hazırlıklar planlanır. İşlemin yapılacağı günden 1 gün önce gece 12’den sonra hiçbir şey yenmez ve içilmez. Hasta sabah aç ve susuz olarak hastaneye gelir. Kayıt işlemleri yapıldıktan sonra endoskopi ünitesine alınır. Anestezi teknisyeni ve hemşire tarafından işlem için kıyafetleri giydirilir ve damar yolu açılır. Daha sonra doktoru ve anestezi doktoru eşliğinde ameliyatsız zayıflama işlemi yapılacak olan endoskopi odasına alınır. Hastaya anestezi doktoru tarafından ilaç verildikten sonra hasta sedasyon dediğimiz derin uyku haline geçer. Bu süre zarfında hastaya burnundan oksijen verilir. Bu noktadan sonrasını artık hasta hatırlamaz.

  Cerrah tarafından endoskopiye başlanır. Mide içine girilip bakıldıktan sonra eğer midede ciddi ülser veya gastrit yoksa işleme başlanır. Midenin yaklaşık 40 ayrı bölgesine işlem uygulanır. Daha sonra komplikasyon açısından son kontrol yapılır ve işlem sonlandırılır. Hasta anestezi tarafından uyandırıldıktan sonra uyanma bölümünde yatağına alınır. Yaklaşık 20 dk sonra uyanır ve 1 saat uyanma odasında hasta tam uyandıktan sonra damar yolu çıkartılarak taburcu edilir. Bu dönemde hastanın yaklaşık 4 saat dikkat gerektirecek araba kullanmak, bıçakla bir şey kesmek gibi işlemlerden uzak durması istenir.

  Sonrasında artık her şey normaldir ve hasta kilo vermeye başlayabilir.

  DR. Destek Hattı

  Tüm soru ve sorunlarınız için 7/24
  bizi arayabilirsiniz.

   Dr. Ahmet Bekin

   Genel Cerrahi Uzmanı

   Burcu Baygın

   HASTA KOORDİNATÖRÜ

   Osman Adak

   PATIENT REPRESENTATIVE

   DR. Destek Hattı

   Tüm sorularınız için Dr. Destek Hattı'ndan 7/24 bizi arayabilirsiniz.