Blog

kasik fitigi ameliyati

Kasık Fıtığı Nedir?

Kasık fıtığı yaygın olarak rastlanan bir hastalıktır.Kasık fıtığı; bağırsakların bir kısmının ya da karın iç organlarından birinin, kasık bölgesinde yer alan karın zarından dışarıya doğru uzanarak, cilt altından çıkması durumu olarak tanımlanır.Erkekler de kadınlara kıyasla daha sık rastlanır çünkü erkekler anatomik yapıları nedeniyle kasık fıtığına kadınlardan daha yatkındırlar. Kasık fıtıkları karın duvarının içine ve dışına kayabilir. Bir doktor sıklıkla kasık fıtığını hafif bir masajla karın duvarının içine geri taşıyabilir. Kasık fıtıkları tipik olarak kasıkların bir tarafında gelişir ve sağ tarafta sola göre daha sık oluşur. Bir tarafta kasık fıtığı olan bazı kişilerde diğer tarafta da fıtık olur veya gelişir.

Kasık Fıtığı Ne Kadar Yaygındır?

Kasık fıtığı  yaygındır rastlanan bir rahatsızlıktır. Yapılan araştırmalara göre, erkeklerin yaklaşık yüzde 27’sinin ve kadınların yüzde 3’ünün hayatlarının bir noktasında kasık fıtığı problemi yaşayabileceği tahmin edilmektedir.

Kimlerde Kasık Fıtığı Görülme Olasılığı Daha Yüksektir?

Kasık fıtıklarına belirli yaş gruplarında daha sık rastlanır.

  • Yetişkinlerde kasık fıtığı görülme olasılığı yaşla birlikte artar. Yetişkinler arasında kasık fıtıkları en çok 75 ila 80 yaş arasındaki kişilerde görülür.
  • Çocuklarda kasık fıtıkları en sık 0-5 yaş aralığında görülür.
  • Bebeklerde kasık fıtığı prematüre bebeklerde daha sık görülür

Kasık fıtığı gelişme olasılığı kadınlara göre erkeklerde daha fazladır.Ayrıca prostatektomi geçirmiş erkeklerde, ailesinde kasık fıtığı öyküsü olan kişilerde, vücut kitle indeksi (BMI) daha düşük olan kişilerde ve bağ dokusu bozuklukları olan kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir.

Kasık Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

  • Kasıkta bir çıkıntı
  • kasıkta rahatsızlık, ağrı, ağırlık veya yanma hissi
  • Belirtileriniz, kendinizi zorladığınızda, bir şey kaldırdığınızda, öksürdüğünüzde veya uzun süre ayakta durduğunuzda kötüleşebilir ve dinlendiğinizde veya uzandığınızda iyileşebilir.

Kasık Fıtığı Neden Olur?

Kasık kanalındaki alt karın duvarının kasları ve bağ dokusundaki zayıf bir alan, kasık fıtığı gelişmesine izin verir. Fıtık farklı şekillerde oluşarak iki tür fıtığa neden olabilir. Dolaylı kasık fıtıkları doğumda mevcut olan alt karın duvarındaki bir defekt ile ilişkilidir. Direkt kasık fıtığı, kasık kanalı duvarında ilerleyen yaşlarda gelişen zayıf bir alanla ilgilidir. Karın içeriği bu zayıf bölgeden dışarı taşarak fıtığa neden olabilir. Bu tip fıtık öncelikle erkeklerde görülür. Kadınlarda ve çocuklarda nadiren bu tip fıtık gelişir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı

Öncelikle belirtmeliyiz ki, kasık fıtığının ilaçla tedavisi münkün değildir. Kasık fıtığının tedavisi cerrahi yöntemlerle yapılmaktadır.Kasık Fıtığı ameliyatları hastanın ve fıtığın durumuna bağlı olarak genel anestezi, lokal anestezi ya da belden uygulanan anestezilerle gerçekleştirilebilmektedir ve  lokal anestezi yöntemi küçük fıtıklar için uygulanabilir bir yöntemdir. Kasık Fıtığı ameliyatları genellikle genel anesteziyle  yapılmaktadır.

Açık fıtık ameliyatı ve laparoskopik(kapalı) fıtık ameliyatı olmak üzere 2 türlü ameliyat yapılmaktadır. Açık kasık fıtığı ameliyatında fıtık olan bölgeden yapılan 5-6 cm’lik cilt kesisi ile fıtık kesesine ulaşılmaktadır. Fıtık kesesi içinde karın içi organlar varsa ayrılıp karnın içine gönderilir ve fıtık kesesi tamir edilir. Sonrasında ameliyat kesi alanı dikilerek işlem sonlandırılır. Laparoskopik fıtık ameliyatında hastalara çoğunlukla genel anestezi uygulanır. Laparoskopik cerrahi sonrası iyileşme süresi açık fıtık ameliyatına göre daha kısa olabilir.

Kasık fıtığı ameliyatı geçirenlerin dikkat etmesi gereken hususlar vardır.Ani hareketlerden kaçınılmalıdır ve ağır kaldırılmamalıdır. Aynı zamanda,ıkınmamak önemlidir çünkü karın basıncını artıracak hareketlerden uzak durulmalıdır. Uzun süre ayakta kalınmamalıdır ve uzun süre rahatsız pozisyonlarda oturulmamalıdır veya yatılmamalıdır. Ameliyat sonrasında ameliyatı gerçekleştiren cerrahın önerileri dikkate alınmalıdır . Kasık ameliyatı sonrası cinsellik, spor ve yürüyüş gibi diğer aktivitelere başlamak için hastanın tam olarak iyileşmesi tavsiye edilir ve  bu noktada ameliyatı yapan  cerrahın  görüşleri dikkate alınmalıdır.

Açık ve Laparoskopik Kasık Fıtığı Ameliyatları Ne Kadardır?

Kasık fıtığı ameliyatları  genellikle kişiden kişiye ve ameliyat türüne göre  değişkenlik göstermektedir.Kasık fıtığı ameliyat fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir