Kasık Fıtığı Kasık Fıtığı Ameliyatı

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Cinsel Yaşam Etkilenir Mi?

Karın duvarı fıtıkları ve büyük kasık fıtıkları hem erkek hem de kadınların cinsel yaşamını etkilemektedir. Bu sorunun ortaya çıkmasının birkaç nedeni bulunur. Öncelikle büyük karın duvarı fıtıkları şekil bozukluklarına neden olacağı için cinsel ilişkiyi de fiziken etkileyebilmektedir. Bunların dışında bazı kasık fıtıkları büyük olmasalar da ağrı ve rahatsızlık hissine sebep olabilirler. Erkeklerde torbalara kadar inen büyük kasık fıtıkları cinsel organlarında kan akımında engellenmesi söz konusudur.

Kasık Fıtığı Ve Fıtık Ameliyatı Sonrası Ağrılı Cinsel Aktiviteye Neden Olur Mu?

 Kasık fıtığı olan bireylerin %30’nda ağrılı cinsel birleşme olduğu bilinir. Ameliyat sonrasında ise %10’lara kadar ağrılı cinsel birleşme oranında düşme olmuştur. Hastaların sadece %2’si ameliyat sonrası ağrı yaşadığını belirtmektedir. Bu sorun bezen açık bazen de kapalı girişimlerden sonra görülebilmektedir. Bu ağrının nedeni ise yama, dikiş olabileceği için laparoskopik onarımda yamanın tespitinde kullanılan zımbalar da neden olabilir. Zımbalara bağlı ağrılar genellikle daha şiddetli olurlar. Bu ağrılar nadiren olsa da erkeklerde kanlı ejakülasyon görülebilir. Ancak deneyimli ve uzman ekiplerin ellerinde her iki yöntem uygulansa da bu tür sorunların ortaya çıkma olasılığı oldukça düşüktür. Ayrıca bu tür komplikasyonların engellenmesi için yamayı doku yapıştırıcı ile tamir eden merkezlerde vardır. Fakat kullanılan bu doku yapıştırıcılar ameliyata bir miktar ek masraf getirmektedir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Kısırlığa Yol Açar Mı?

Kasık fıtığı ameliyatı erkeklerde üreme sorunlarına net bir şekilde sorun olduğu bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Çok nadirde olsa ameliyat sonrası bazı sıkıntıların ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu sorunlara yama ve ameliyat neden olabilir. Bunun nedeni ise yamanın fıtık bölgesinde bulunan spermatik kordona sıkıştırarak ve yapıştırarak sperm kanalında iletimi engellemesidir. Bu komplikasyonlardan kaçınmak için spermatik kordona yapışmaz maddelerden yamalar denenmiştir. Ancak bu uygulama yaygın değildir. Aynı amaçla kullanılan geniş gözenekli yamalarda bulunur. Spermatik kordon sadece sperm kanalını içermez. Aynı zamanda tesise dönen ve giden toplardamarları da barındırır. Fıtık kesesi ayrılırken spermatik kordondaki damarlar hasar görürse tesisin beslenmesi bozulabilir. Üreme kapasitesinde de tam veya kısmı bozulmalar meydana gelebilir. Bu sorunların çıkmaması için büyük kasık fıtığı ameliyatında kesenin tamamı çıkarılmadan yarısı kesilerek tedavi edilir. Bu uygulama tesisin beslenmesini büyük ölçüde koruduğu bilinmektedir.

Ameliyat Cinselliği Etkiler mi?

Ameliyat sonrasında cinsel aktivitede ağrı kronikleşirse yamanın çıkarılması gerekebilir. Bunun yanında bölgesel sinirlerinin de çıkarılması daha iyi sonuçlar alındığı bilinmektedir. Ayrıca ameliyat öncesinde cinsel aktivite sırasında ağrısı olan bireylerde fıtık onarımı sırasında bölgesel sinirler çıkarılabilir. Fıtık ameliyatında yamanın kullanması ağrılı cinsel aktivitenin oluşması oldukça düşüktür. Ameliyat genellikle cinselliği etkilemez. Deneyimli ve uzman cerrahlar tarafından yapılan ameliyatlar cinsel fonksiyonları etkilemez. Ancak kasık fıtığı ameliyatı tesislere giden damarların yakında yapıldığı için spermi taşıyan kanallarda veya damarlarda yaralanmaların oluşması tesislerde küçülmeye ya da ağrıya neden olabilir. Fakat bu çok nadir görülen bir durumdur.

Kasık Fıtığına Bağlı Cinsel Sorunlar Ameliyattan Sonra Düzelir Mi?

 Fıtığın onarılmasında hastada olumlu etkiler bırakır. Hasta hem psikolojik olarak hem de organik bozuklukların düzeltilmesiyle cinsel aktivenin de belirgin derecede fayda sağladığı bilimsel çalışmalarda ortaya çıkmıştır. Ancak bu düzelme sadece cinsel soruna neden olan fıtığın olması halinde geçerlidir. Diğer psikolojik ve organik nedenlere bağlı cinsel sorunların fıtığın tedavisinden sonra düzelme olmayabilir.

Cinsel İlişkiye Fıtık Ameliyatından Sonra Ne Zaman Girilebilir?

 Kasık ameliyatı sonrasında cinsel aktiviteye dönüş için net bir bilgi yoktur. Yalnız genellikle ameliyattan bir hafta sonra cinsel yaşam önerilir. Ancak onarımı zor ve büyük kasık fıtığı ameliyatında tıptı sportif aktiviteler gibi cinsel yaşam içinde 4 hafta kadar beklenmesi daha doğru olacaktır.

Dr. Ahmet Bekin'e Sor

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir