Blog

laparoskopik fitik cerrahisi tedavisi

Laparoskopik Kasık Fıtığı Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Fıtık diye bir şey duydunuz ama gerçekte nedir? Fıtık, iç organlarınızın bir kısmının, karın boşluklarını oluşturan kaslarınızdaki veya dokularınızdaki bir delikten veya zayıf noktadan dışarı çıkmasıdır.Buna fıtık da denir. Fıtıklar aslında oldukça yaygındır ve herkesin başına gelebilir. Bunlar, yaşlandıkça kaslarınızın düzenli olarak aşınması ve yıpranmasından, yaralanmadan, ameliyattan ve hatta doğumsal bir bozukluktan kaynaklanabilir.Kasık fıtığı erişkinlerde, özellikle de erkeklerde en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl yaklaşık 500.000 ila 750.000 fıtık ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Laparoskopik kasık fıtığı onarımı , aşağıdaki potansiyel avantajlar göz önünde bulundurularak geliştirilmiştir: ameliyat sonrası daha az rahatsızlık ve ağrı, tam aktiviteye daha erken dönmeye olanak tanıyan daha kısa iyileşme süresi, , iki taraflı fıtıkları eş zamanlı tedavi edebilme yeteneği. Fıtık, karın duvarındaki kas katmanları boyunca açılan bir deliktir.Bu nedenle ameliyat laparoskopik yaklaşımda olduğu gibi karın tarafından yapılabileceği gibi geleneksel açık yaklaşımda olduğu gibi deri yoluyla da yapılabilmektedir. Laparoskopik yaklaşım, 1990’ların başında laparoskopik safra kesesi çıkarılmasının başarısına dayanarak tanıtıldı. Bugüne kadar yapılan çalışmalar, laparoskopik yaklaşımın açık yaklaşımla karşılaştırıldığında daha az ağrı, normal aktivitelere daha erken dönüş ve işe daha erken dönüş olduğunu göstermiştir. Örneğin laparoskopik fıtık onarımı yapılan hastalar, açık onarım yapılanlara göre ortalama 8 gün daha erken normal aktivitelerine dönerler.

Fıtığın en yaygın tedavilerinden biri ameliyattır. Eskiden insanlar açık ameliyatı tercih etmek zorundaydı . Minimal invaziv laparoskopik ameliyatların icadıyla birlikte, düşük risk, daha az ağrı ve yüksek başarı ile yeni bir teknolojik çağa girdik. Artık kasık fıtığı ameliyatlarında daha başarılı bir yöntem olan laparoskopik cerrahi tercih edilmektedir. Laparoskopik cerrahinin açık cerrahiye kıyasla birçok avantajı bulunmaktadır.Genel olarak laparoskopik cerrahi, çok çeşitli tıbbi durumların tedavisinde daha az risk ve daha hızlı iyileşme süresiyle çok daha güvenli ve daha etkili bir yaklaşım sunar.

Daha Düşük Enfeksiyon Riski

Geleneksel açık onarım, hastanın hassas iç kısımlarını her türlü mikrobun içeri girip enfeksiyonlara ve sorunlara neden olmasına açık bırakırken, laparoskopik cerrahi teknikleri çok daha ustacadır. Ayrıca ameliyat sonrası kanama olasılığını da büyük ölçüde azaltır.Ayrıca cerrahın etkilenen bölgeyi ekranda görebilmesi ve daha kontrollü ve hassas hareketler yapabilmesi nedeniyle daha fazla hassasiyet ve doğruluk sağlar.Bu, en ufak bir hatanın bile önemli sonuçlara yol açabileceği hassas prosedürlerde özellikle önemlidir.

Daha Küçük Kesi Boyutu

Laparoskopik cerrahide, vücuda daha az mikrop ve enfeksiyon girmesinin yanı sıra, daha küçük bir yara izi oluşur. Üstelik, laparoskopik onarımın (tek taraflı kasık ve iki taraflı fıtıklar) komplikasyon oranı da önemli ölçüde daha düşüktür. Laparoskopik onarımlardan sonra da ağrı daha az olur veya hiç olmaz.

Daha Kısa Ameliyathane Süreleri

Birçok çalışma, fıtık onarımında laparoskopik  onarımının açık cerrahiye kıyasla daha hızlı olduğunu göstermektedir.Minimal invaziv cerrahi genellikle yaklaşık 30 ila 90 dakika sürerken, açık cerrahi iki ila üç saat veya daha fazla sürebilir.İyileşme ve normal aktivitelere dönüş için gereken süre de laparoskopik onarımda genellikle daha kısadır.

Daha Kısa İyileşme Süresi

İşe ve günlük aktivitelere daha erken dönmeyi kim istemez? Laparoskopik ve açık cerrahiyi karşılaştıran fıtık cerrahları, laparoskopik prosedürlerin daha hızlı iyileşme süresine sahip olduğu konusunda hemfikirdir. Laparoskopik cerrahide  iyileşme süresi önemli ölçüde daha kısadır.

İki Taraflı ve Tekrarlayan Kasık Fıtıkları Tedavi Edilebilir

Laparoskopik fıtık onarımı artık sıklıkla iki taraflı ve tekrarlayan kasık fıtıkları için yapılmaktadır. Teknik daha hızlı iyileşme, daha az ağrı ve daha erken taburculuk sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir