Blog

mide botoksu hamilelere uygulanabilir mi

MİDE BOTOKSU NEDİR ,NEDEN UYGULANIR ?

Botoks uygulamaları cilt kırışıklıkları, göz hastalıkları, nörolojik hastalıklar gibi birçok alanda uzun yıllardır kullanılmaktadır .Son yıllarda kilo sorunu yaşayan hastalarda mideye botoks uygulaması yapılmaktadır. Mide içine endoskopik yöntemle botoks enjeksiyonu yapılır. Mide botoksu işlemi sonrası iştah azalmaktadır. Mide botoksu ameliyatsız kilo verme yöntemlerinden biridir.Kilo vermek isteyen yada kilo korumak isteyen bireylere uygulanır.Cerrahi müdahale yapılmadan midenin belli noktalarına uygulanan botoks enjeksiyonu sonrasında açlık hissi azalırken, tokluk hissi daha uzun süre hissedilir. Kilo kaybı uygun diyet programıyla ve diyetisyen takibiyle sağlanır. İşlem sonrası ortalama 15 günde etki başlar ve botoksun etkisi 4-6 aydır. Mide botoksu uygulanan kişinin iştahı azalır ve uygun diyet programıyla hastalar hızla kilo vererek ideal kilosuna ulaşırlar.

MİDE BOTOKSU KİMLERE UYGULANABİLİR?

Mide botoksu kilo fazlalığı olan ve kilo vermek isteyen bireylere uygulanan bir zayıflama yöntemidir. Kilo fazlası olmasa da ,kilo almamak ve kilo korumak amacıyla da yapılabilir. Mide botoksu 18-65 yaş arası bireylere uygulanabilir.

HAMİLELİKTE MİDE BOTOKSU YAPILIR MI?

Botoksun gebelikte yada hamilelik şüphesi taşıyan bireylerde,emzirme döneminde uygulanıp ,uygulanmaması konusunda yeterli bilimsel çalışma yoktur. Hamilelere ,hamilelik şüphesi taşıyanlara ve emziren kadınlara mide botoksu işlemi uygulanmamaktadır. Hamilelik sonrasında ,6 aylık emzirme dönemi tamamlandığında fazla kilolarından kurtulmak isteyen kadınlara mide botoksu uygulanabilir. Hamilelik döneminde kilo alınır. Çoğu kadın bu dönemde aldığı kiloları vermekte zorlanır. Bu dönemde alınan kiloların verilmesinde mide botoksu çok yardımcı olmaktadır.

MİDE BOTOKSU SONRASI HAMİLE KALINABİLİR Mİ?

Mide botoksu işleminden sonra hamile kalmanızda sakınca yoktur.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE NEDEN KİLO ALINIR?

Hamilelik dönemi kadınların en hızlı kilo aldığı dönemdir.Gebelik dönemindeki hormonal değişimler,sık sık acıkmalar ve atıştırma isteği kilo alımına sebep olmaktadır.Hamilelik döneminde bebeğin gelişimi için fazla kilo almaya gerek yoktur.Bu dönemde sağlıklı ve doğru beslenmeyle kilo kontrolü sağlanmalıdır. İdeal vücut kitle indeksine sahip kadınlarda gebelik sürecinde 11-16 kg alınması idealdir.Hamilelik dönemi öncesinde vücut kitle indeksi 30 kg/m2 ve üstünde olan kadınların 6-9 kg arası kilo alması gerekmektedir.Gebelik döneminde kilo alımı 12. Haftadan yani 3.aydan itibaren başlar.İlk 3 ay artan gebelik hormonu etkisiyle mide bulantıları ve kusma yaşanabilir.İştahsızlık ve yemek yemede zorlanma ilk 3 ay devam edebilir.3.aydan sonra HPL hormonu artar ve iştah artışı olur,kilo alımı başlar.Gebelik döneminde fazla kilo ve obezite perinatal sonuçlar açısından oldukça risklidir.Gebe kalmadan önce fazla kilolardan kurtulmak ,sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmeyi sağlar. Bu nedenle fazla kilosu olan kadınlar gebe kalmadan önce kilo vermeyi hedeflemelidir. Gebelik öncesi kilo verme sürecinde mide botoksu işlemini tercih edebilirler. Böylelikle gebe kalmadan önce sağlıklı ve ideal kilolarına ulaşabilirler.Obez ve fazla kilolu gebe kalanlarda gebelikte birçok risk görülebilir. Bu risklerden bazıları:ölü doğum,anormal fetal büyüme,gebelik diyabeti ve doğum kusurlarıdır.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE ALINAN  FAZLA KİLOLARDAN MİDE BOTOKSU İLE KURTULMAK MÜMKÜN MÜ?

Emzirme dönemi sonunda ,mide botoksu yapılabilir .Mide botoksu işlemiyle hamilelik döneminde aldığınız ve vermekte zorlandığınız fazla kilolarınızdan hızla kurtulabilirsiniz. Gebelik döneminde alınan fazla kilolardan kurtulamamak ,diyabet ,kalp hastalığı gibi ciddi hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle  bu dönemde alınan fazla kilolardan kurtulmanız ve ideal kilonuza ulaşmanız önemlidir. Mide botoksu işlemi ve sonrasında uygun diyet programıyla zorlanmadan bu kilolara veda edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir