Blog

mide botoksu sonrasi spor

Spor Yapmak Zayıflatır Mı?

Spor yapmanın birçok faydası vardır. Sporla birlikte kas kütlesi artar ve metabolizma hızlanır. Böylelikle kilo vermeye yardımcı olur.  Ancak spor yapmak tek başına kilo vermek için yeterli değildir. Sporun etki etmesi için beslenme alışkanlıklarının değişmesi gerekmektedir. Sporla birlikte ,kalori kısıtlaması yapılmalı ve sağlıklı beslenilmelidir. Aynı zamanda ,sporun zayıflatması için düzenli yapılması gerekmektedir.

Spor ile zayıflamak istiyorsanız öncelikle düşük kalorili besinler tercih etmelisiniz. Yağ içeriği yüksek yemekleri tüketmemelisiniz. Fastfoodlar tüketilmemelidir. Tatlılar,pastalar ,börekler ve basit şeker içeren diğer yiyecekler tüketilmemelidir.Bol su içilmelidir. Proteinden zengin beslenilmelidir. Ayrıca yeşil sebzeler tüketilmelidir.

Kilo vermek için en popüler  spor türlerinden biri kardiyodur. Kardiyo   aerobik egzersizdir ve  tempolu yürüme,koşma,bisiklete binme ,yüzme bu spor türlerinden bazılarıdır. Kardiyo ,kalori yakmada oldukça etkilidir.

Mide Botoksu İşleminden Sonra Spor Yapılabilir Mi?

Mide botoksu işleminden sonra ilk 15 gün spor yapılmamalıdır. Tempolu yürüyüşlerden, ağır sporlardan uzak durulmalıdır. 15 günden sonra spor yapabilirsiniz. Mide botoksu sonrası hangi sporu yaparsanız yapın sürdürülebilir olması gerekmektedir. Düzensiz yapılan sporların faydası olmayacaktır. Haftada en az 3 gün spor yapılmalıdır.Haftalık  150 dakikadan az spor yapılmamalıdır.

Mide Botoksu Sonrası Spor Zayıflamayı Hızlandırır Mı ?

Mide botoksu sonrası  düzenli spor yapmanız zayıflamayı hızlandırır. Spor yaparken ,beslenme düzeninin bozulmaması gerekmektedir. Mide botoksu sonrasi doktorunuzun ve diyetisyeninizin uygun gördüğü diyet programına devam etmelisiniz. Mide botoksu işlemi sonrası beslenme  protein ve sebze ağırlıklı olmalıdır. Basit karbonhidratlar tüketilmemelidir. Tatlılar,pastalar,hamur işleri ve fastfoodlar tüketilmemelidir.Mide botoksu sonrası spor yaparken de porsiyonlar arttırılmamalıdır.  Uygun porsiyonlarda ve protein ve sebze ağırlıklı diyete  devam edilmelidir. Bol su içilmelidir.

Sporun Diğer Faydaları

Spor kilo vermeye ve kilonuzu korumaya yardımcıdır. Kilo kontrolü dışında sporun başka faydaları da bulunmaktadır.

  • Düzenli spor, kalp hastalığı ,tip 2 diyabet ve bazı kanserler gibi kronik ve ciddi hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmaya yardımcı olur.
  • Spor  ayrıca kas kütlenizi korumanızı ve  kemiklerinizi güçlü ve yoğun tutmanızı sağlar. Kemik kırılganlığı ile karakterize olan osteoporozun önlemesine yardımcı olur.
  • Sporun psikolojik sağlığa da katkısı bulunmaktadır. Stress seviyenizi düşürmeye ve stresinizi daha etkili bir şekilde yönetmenize yardımcı olur. Depresyon ve diğer psikolojik rahatsızlıkların iyileşmesiyle ilişkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir